saeed
اشتراك گذاري مسائل حقوقي

قرار تعليق تعقيب توسط مقام صالح صادر كننده ، صادر خواهد شد و رضايت بزه ديده يا شاكي در آن اثري ندارد . البته با صدور قرار تعليق تعقيب ، محدوديت هايي به متهم بار مي شود كه او بايد آنها را بپذيرد در غير اين صورت ، قرار او لغو خواهد شد . به گزارش سايت آيين دادرسي دينا ، شرايط صدور قرار تعليق تعقيب در ماده 40 و 81 قانون آيين دادرسي كيفر ذكر شده است . در ماده 40 قانون آيين دادرسي كيفري شرايط عمومي صدور قرار تعليق تعقيب آمده است از قبيل عدم داشتن سابقه كيفري و وجود جهات تخفيف در مجازات . در ماده 81 قانون آيين دادرسي كيفري شرايط خاص صدور قرار تعليق تعقيب آمده است . در اين ماده شرايطي از قبيل فقدان سابقه محكوميت كيفري و عدم وجود شاكي و در صورت وجود ، اعلام گذشت آمده است . براي مطالعه بيشتر درباره شرايط عمومي و خاص صادر كردن قرار تعليق تعقيب روي لينك زير كليك كنيد :

 

 

www.heyvalaw.com/web/articles/view/169/شرايط-قانوني-صدور-قرار-تعليق-تعقيب-.html

 

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۸ شهريور ۱۳۹۷ ] [ ۰۷:۲۶:۵۷ ] [ saeed ] [ نظرات (0) ]

يكي از روش هاي اعتراض به احكامي كه دادگاه صادر مي كند واخواهي است . واخواهي منحصرا نسبت به احكامي كه به صورت غيابي صادر شده اند انجام مي شود و واخواهي نسبت به احكام حضوري قابل طرح نيست . به نقل از سايت آيين دادرسي دينا ، براي درخواست واخواهي نسبت به احكام غيابي بايد در مهلت مقرر براي واخواهي اقدام نمود . بر اساس قانون ، مهلت واخواهي براي اشخاص مقيم ايران بيست روز و براي اشخاص مقيم خارج از كشور دو ماه از تاريخ ابلاغ حكم غيابي است . البته واخواهي خارج از مهلت هم در صورت اثبات وجود يكي از جهات عذر موجه امكانپذير مي باشد . براي دريافت اطلاعات بيشتر در مورد مدت زمان مهلت واخواهي بر روي لينك زير كليك كنيد :

 

www.heyvalaw.com/web/articles/view/155/مهلت-واخواهي.html

 

 

 

 

 

 

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۸ شهريور ۱۳۹۷ ] [ ۰۷:۱۷:۰۵ ] [ saeed ] [ نظرات (0) ]

به گزارش سايت مشاوره حقوق قراردادهاي دينا ، قولنامه ، نامه يا سندي است كه در آن تعهدي نوشته مي شود تا بين دو طرف امضا كننده ي آن  اعتبار داشته باشد . با توجه به تعريف قولنامه مي توان گفت اين سند ، قراردادي است كه بر اساس ماده 10 قانون مدني معتبر است . هدف از تنظيم قولنامه ايجاد يك تعهد است تا دو طرف قرارداد بدانند كه طرف ديگر به عهد خود براي بسن عقد بيع پاييند مي ماند . در واقع قولنامه به دو طرف اين اطمينان خاطر را مي دهد كه مي توانند اقدامات لازم را براي بستن قرارداد اصلي صورت دهند . قولنامه يك قرارداد معتبر است كه نوع تعهد آن براي آينده است . براي مطالعه بيشتر در خصوص قولنامه روي لينك زير كليك كنيد : 

 

 

www.heyvalaw.com/web/articles/view/166/قولنامه-چيست-و-هدف-از-تنظيم-آن-.html

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۷ شهريور ۱۳۹۷ ] [ ۱۱:۵۴:۳۰ ] [ saeed ] [ نظرات (0) ]

يكي از روش هاي انحلال عقد نكاح كه به موجب قانون مدني تعيين شده است ، فسخ نكاح مي باشد كه البته با طلاق متفاوت است . به نقل از سايت مشاوره حقوق خانواده دينا ، هم زن و هم مرد مي توانند عقد نكاح را فسخ كنند . موارد فسخ نكاح از طرف مرد بر اساس قانون مدني عيوبي هستند كه زنان دارند و مرد بر اساس اين عيوب مي تواند عقد نكاح را فسخ نمايد . عيوب زنان براي فسخ نكاح عبارتند از قرن ، جذام ، برص ، افضاء ، زمين گير بودن زن ، نابينايي از هردو چشم و جنون . براي دريافت اطلاعات بيشتر در خصوص موارد فسخ نكاح از طرف مرد ، بر روي لينك زير كليك كنيد :

 

 

www.heyvalaw.com/web/articles/view/151/فسخ-نكاح-از-جانب-مرد-و-موارد-آن-.html

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۷ شهريور ۱۳۹۷ ] [ ۱۱:۳۹:۳۴ ] [ saeed ] [ نظرات (0) ]

به نقل از سايت آيين دادرسي دينا ، قرار تعليق به معني اين است كه ادامه تعقيب كيفري متهم براي مدت معيني متوقف مي شود . در تعريف قرار تعليق تعقيب بايد گفت كه اين قرار بايد توسط مقامات صالحي كه اجازه اين كار را طبق قانون دارند ، صادر شود . در ماده 81 قانون آيين دادرسي كيفري به قرار تعليق تعقيب اشاره شده است . در اين ماده آمده است كه در جرايم تعزيري درجه شش ، هفت و هشت در صورتي كه شاكي خصوصي وجود نداشته باشد يا بزه ديده موافق باشد و هم چنين با اخد تامين مناسب از متهم مي توان قرار تعليق تعقيب صادر كرد . از شرايط ديگر تعليق تعقيب اين است كه متهم سايقه محكوميت كيفري نداشته باشد . اين قرار براي مدت شش ماه تا 2 سال صادر مي شود . براي مطالعه بيشتر درباره قرار تعليق تعقيب در  آيين دادرسي كيفري روي لينك زير كليك كنيد : 

 

 

www.heyvalaw.com/web/articles/view/168/قرار-تعليق-تعقيب-در-آيين-دادرسي-كيفري-.html

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۷ شهريور ۱۳۹۷ ] [ ۱۰:۵۷:۴۰ ] [ saeed ] [ نظرات (0) ]

يكي از روش هاي اعتراض به حكم دادگاه واخواهي است . در قانون آيين دادرسي مدني ، هر زمان كه صحبت از واخواهي مي شود ، اعتراض به حكم غيابي را مي رساند . به استناد سايت آيين دادرسي دينا ، محكوم عليه غايب حق دارد كه نسبت به حكم غيابي اعتراض كند . اين اعتراض واخواهي ناميده مي شود . دادخواست واخواهي در دادگاهي كه حكم غيابي صادر كرده است قابل رسيدگي است . براي دريافت اطلاعات بيشتر در مورد اينكه واخواهي چيست و چگونه انجام مي شود بر روي لينك زير كليك كنيد :

 

 

www.heyvalaw.com/web/articles/view/153/واخواهي-چيست-و-چگونه-انجام-مي-شود.html

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۷ شهريور ۱۳۹۷ ] [ ۱۰:۴۹:۵۸ ] [ saeed ] [ نظرات (0) ]

مال موقوفه مالي است كه واقف به موقوف عليهم مي دهد تا بتوانند از آن استفاده كنند و اداره آن را به متولي مي سپارد . به نقل سايت مشاوره حقوق قراردادهاي دينا ، مال موقوفه مالي است كه امكان خريد و فروش آن وجود ندارد اما در قانوني شرايطي براي اجاره مال موقوفه ذكر شده است . اولين شرط اجاره مال موقوفه ، رعايت شرايط عمومي صحت قرارداد است . اما ساير شرايط اجاره مال موقوفه مربوط به خود وقف است از قبيل رعايت مصحلت موقوفه ، رعايت نيت واقف و رعايت شروط واقف است . در صورتي كه تمام اين شرايط وجود داشته باشد ، امكان اجاره مال موقوفه وجود دارد . براي مطالعه بيشتر درباره اجاره مال موقوفه روي لينك زير كليك كنيد : 

 

 

www.heyvalaw.com/web/articles/view/163/شرايط-اجاره-مال-موقوفه-.html

 

 

 

 

 

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۳ شهريور ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۵۴:۱۴ ] [ saeed ] [ نظرات (1) ]

يكي از روش هاي منحل كردن عقد ازدواج فسخ نكاح است . در قانون مدني مواردي كه به موجب آن مي توان نكاح را فسخ كرد نيز پيش بيني شده است . به نقل از سايت مشاوره حقوق خانواده دينا ،  به موجب ماده 1120 قانون مدني عقد ازدواج به موجب فسخ نكاح منحل مي شود . همچنين ، موارد فسخ نكاح نيز در اين قانون پيش بيني شده است كه عبارتند از عيوب زنان و عيوب مردان براي فسخ نكاح كه به تفصيل در ماده 1122 قانون مدني آمده اند . براي دريافت اطلاعات بيشتر د رمورد فسخ نكاح و موارد آن بر روي لينك زير كليك كنيد :

 

 

www.heyvalaw.com/web/articles/view/150/فسخ-نكاح-و-موارد-آن-.html

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۳ شهريور ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۴۴:۴۴ ] [ saeed ] [ نظرات (0) ]

يكي از ابزارهايي كه به موجب قانون به اشخاص داده شده است ، ارسال اظهارنامه براي پيگيري طلب است . سابقا ، تنظيم اظهارنامه به موجب فرمي انجام مي شد كه از طرف مراجع قضايي در اختيار افراد قرار مي گرفت . اما در حال حاضر تنظيم اظهارنامه از طريق الكترونيكي انجام مي شود . به نقل از سايت آيين دادرسي دينا ، اطلاع از ثبت اظهارنامه الكترونيكي قضايي موضوع مهمي است كه اطلاع از آن بسيار تعيين كننده است . براي ثبت اظهارنامه الكترونيك در حال حاضر بايد به سامانه خدمات الكترونيك قضايي مراجعه شود و مراحل ثبت اظهارنامه يك به يك طي شود . براي دريافت اطلاعات بيشتر در مورد مراحل ثبت اظهارنامه قضايي بر روي لينك زير كليك كنيد :

 

 

www.heyvalaw.com/web/articles/view/236/ثبت-اظهارنامه-الكترونيكي-قضايي.html

 

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۲ شهريور ۱۳۹۷ ] [ ۱۱:۵۰:۱۲ ] [ saeed ] [ نظرات (0) ]

رابطه نامشروع بر اساس قانون در جامعه ما جرم تلقي مي شود . به نقل از سايت مشاوره حقوق كيفري دينا ، اين جرم از جمله جرايم منافي عفت است كه مجازات آن در ماده 637 قانون مجازات اسلامي آمده است . طبق اين ماده مجازات جرم رابطه نامشروع از يك تا نود و نه ضربه شلاق خواهد بود . مجازات رابطه نامشروع اجباري نيز مانند مجازات رابطه نامشروع است اما با اين فرق مجازات فقط نسبت به كسي كه ديگري را مجبور كرده است اعمال خواهد شد . نكته ديگري كه در اين رابطه بايد مد نظر قرار داد اين است كه امكان تبديل مجازات رابطه نامشروع به جريمه نقدي نيز وجود دارد كه مقدار آن را قاضي با توجه به شدت و حدت جرم مشخص مي كند . براي مطالعه بيشتر درباره مجازات رابطه نامشروع و تبديل آن به جريمه نقدي روي لينك زير كليك كنيد :

 

 

www.heyvalaw.com/web/articles/view/162/مجازات-جرم-رابطه-نامشروع-و-تبديل-آن-به-جريمه-نقدي.html

 

 

 

 

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۲ شهريور ۱۳۹۷ ] [ ۱۱:۴۳:۱۵ ] [ saeed ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
لينكي ثبت نشده است
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 76
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب