saeed
اشتراك گذاري مسائل حقوقي

از جمله اسباب انحلال عقد نكاح طلاق و فسخ نكاح است . اين دو با يكديگر متفاوت هستند . به نقل از سايت مشاوره حقوق خانواده دينا ، تفاوت فسخ نكاح با طلاق آن است كه طلاق تشريفاتي است ولي فسخ نكاح تشريفات خاصي ندارد ، در هنگام طلاق زن بايد شرايطي داشته باشد ، اما در فسخ نكاح نيازي نيست ، در طلاق از نوع رجعي امكان رجوع وجود دارد ولي در فسخ نكاح رجوع امكانپذير نيست ، و از جمله شباهت هاي فسخ نكاح و طلاق اين است كه هر دو جزء اسباب انحلال عقد نكاح هستند ، احكام مربوط به مهريه و عده آنها نيز مشابه است . براي دريافت اطلاعات بيشتر در مورد فرق فسخ نكاح و طلاق بر روي لينك زير كليك كنيد :

 

 

www.heyvalaw.com/web/articles/view/170/شباهت-ها-و-تفاوت-هاي-فسخ-نكاح-با-طلاق.html

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۶ شهريور ۱۳۹۷ ] [ ۱۰:۴۹:۱۰ ] [ saeed ] [ نظرات (0) ]

قرار اناطه كيفري ، قراري است كه به واسطه آن دادگاه رسيدگي به دعوي كيفري را متوقف مي كند تا به موضوع حقوقي اي كه در رابطه با دعوي كيفري است ، رسيدگي كند . نتيجه دعوي حقوقي به دعوي كيفري اثر گذار است . اما آنچه مهم است اين است كه چه كسي مي تواند قرار اناطه كيفري را صادر كند . به نقل از سايت آيين دادرسي دينا ، مقام صالح صدور قرار اناطه كيفري از جمله بازپرس ، داديار و قاضي دادگاه است . طبق ماده 21 قانون آيين دادرسي كيفري بازپرس اجازه صدور قرار اناطه كيفري را دارد . هم چنين داديار تحقيق نيز از مقامات صادركننده قرار اناطه كيفري است . علاوه بر اين دو قاضي نيز مي تواند در شرايط خاصي اقدام به صدور قرار اناطه كيفري كند . براي مطالعه بيشتر درباره مقام صالح صادر كننده قرار اناطه كيفري روي لينك زير كليك كنيد : 

 

www.heyvalaw.com/web/articles/view/185/مقام-صالح-صادر-كننده-قرار-اناطه-كيفري-.html

 

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۶ شهريور ۱۳۹۷ ] [ ۱۰:۴۲:۴۲ ] [ saeed ] [ نظرات (0) ]

در صورتي كه يك مرجع كيفري ، صدور قرار اناطه كيفري را لازم بداند ، قرار مزبور را صادر مي كند و بعد از آن پرونده بايگاني مي شود . به نقل از سايت آيين دادرسي دينا ، مرجع صدور قرار اناطه كيفري همان مرجع كيفري رسيدگي كننده به موضوع يعني دادگاه كيفري يا دادسرا است . شرط صدور اين قرار اين است كه مرجع كيفري به اين نتيجه برسد كه براي اثبات جرم بايد موضوعي حقوقي به اثبات برسد . مدت اعتبار قرار اناطه كيفري يك ماه است . كسي كه اين قرار به نفع او صادر شده است بايد ظرف مدت يك ماه از تاريخ ابلاغ به دادگاه صالح حقوقي اي كه بايد به موضوع رسيدگي كند مراجعه و دادخواست حقوقي بدهد . براي مطالعه بيشتر درباره مرجع صدور و مدت اعتبار قرار اناطه كيفري روي لينك زير كليك كنيد :

 

 

www.heyvalaw.com/web/articles/view/183/صدور-قرار-اناطه-كيفري-و-مدت-اعتبار-آن-.html

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۵ شهريور ۱۳۹۷ ] [ ۰۸:۴۷:۲۱ ] [ saeed ] [ نظرات (0) ]

ازدواج در قانون مدني موضوع بسيار مهمي است و از اين رو مقررات ويژه اي به آن اختصاص داده شده است . يكي از اين مقررات در نظر گرفتن مواردي است كه در صورت وجود داشتن اين موارد انعقاد عقد نكاح غير ممكن خواهد شد . در اصطلاح حقوقي به اين موارد موانع نكاح گفته مي شود . به نقل از سايت مشاوره حقوق خانواده دينا ، موانع حقوقي ازدواج عبارتند از داشت قرابت يا خويشاوندي ، شوهر داشتن زن ، عده زن ، طلاق بار سوم و نهم ، كفر ، احرام و خارجي بودن . براي دريافت اطلاعات بيشتر در مورد اينكه موانع نكاح كدامند بر روي لينك زير كليك كنيد :

 

 

www.heyvalaw.com/web/articles/view/167/موانع-نكاح-كدامند.html

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۵ شهريور ۱۳۹۷ ] [ ۰۸:۳۷:۳۷ ] [ saeed ] [ نظرات (0) ]

اناطه در لغت به معناي منوط كردن است . در حقوق نيز قراري وجود دارد به نام قرار اناطه كيفري . در تعريف قرار اناطه كيفري بايد گفت ، اين قرار مرتبط است با اينكه اثبات يك موضوع كيفري منوط است به اين كه موضوع ديگري كه ماهيت حقوقي و غير كيفري دارد ، در دادگاه حقوقي اثبات شود . قرار اناطه در آيين دادرسي كيفري در ماده 21 آمده است . اين قرار در واقع يك قرار استثنايي است زيرا در دعاوي كيفري اصل بر اين است كه وقتي مرجعي به موضوعي رسيدگي مي كند صلاحيت اين را دارد كه به هرچه مرتبط با آن موضوع است ، رسيدگي كند . براي مطالعه بيشتر درباره قرار اناطه كيفري روي لينك زير كليك كنيد :

 

 

www.heyvalaw.com/web/articles/view/181/قرار-اناطه-كيفري-در-قانون-آيين-دادرسي-كيفري-.html

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۴ شهريور ۱۳۹۷ ] [ ۰۲:۳۴:۳۹ ] [ saeed ] [ نظرات (0) ]

به دنبال بر هم خوردن وعده ازدواج ، دعواي استرداد هداياي نامزدي ، به خصوص در خصوص اموالي همچون حلقه و طلاجات موضوعي پر اهميت مي شود كه طرفين مي توانند به دادگاه صالح مراجعه كرده و دادخواست استرداد هداياي نامزدي تقديم كنند . به نقل از سايت مشاوره حقوق خانواده دينا ، بر اساس ماده 1037 قانون مدني "  هريك از نامزدها مي توانند در صورت به هم خوردن وصلت منظور ، هدايايي را كه به طرف ديگر يا ابوين او براي وصلت منظور داده است مطالبه كند و اگر عين هدايا موجود نباشد ، مستحق قيمت هدايايي خواهد بود كه عادتا نگاه داشته مي شود ، مگر اينكه آن هدايا بدون تقصير طرف ديگر تلف شده باشد " . براي دريافت اطلاعات بيشتر در مورد دادخواست استرداد هداياي نامزدي بر روي لينك زير كليك كنيد :

 

www.heyvalaw.com/web/articles/view/165/دادخواست-استرداد-هداياي-نامزدي.html

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۴ شهريور ۱۳۹۷ ] [ ۰۲:۲۷:۰۷ ] [ saeed ] [ نظرات (0) ]

اولين مرحله كه پيش از عقد ازدواج ميان زن و مرد انجام مي شود ، وعده ازدواج يا نامزدي است . در اين مرحله ميان زوجين و والدين آنها هدايايي رد و بدل مي شود . به نقل از سايت مشاوره حقوق خانواده دينا ، در قانون مدني در خصوص استرداد هداياي نامزدي چنين پيش بيني شده است كه هريك از نامزدها مي توانند در صورت به هم خوردن وصلت منظور ، هدايايي را كه به طرف ديگر يا ابوين او براي وصلت منظور داده است مطالبه كند و اگر عين هدايا موجود نباشد ، مستحق قيمت هدايايي خواهد بود كه عادتا نگاه داشته مي شود ، مگر اينكه آن هدايا بدون تقصير طرف ديگر تلف شده باشد . براي دريافت اطلاعات بيشتر در خصوص پس گرفتن هداياي نامزدي بر روي لينك زير كليك كنيد :

 

 

www.heyvalaw.com/web/articles/view/164/استرداد-هداياي-نامزدي.html

 

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۲ شهريور ۱۳۹۷ ] [ ۰۸:۳۸:۱۸ ] [ saeed ] [ نظرات (0) ]

در صورتي كه شرايط قانوني صدور قرار تعليق تعقيب وجود داشته باشد ، اين قرار مي تواند توسط يكي از مقامات صالح صادر كننده ، صادر شود . به نقل از سايت آيين دادرسي دينا ، براي اعال قرار تعليق تعقيب نيازي به موافقت شاكي نيست اما به موافقت متهم نياز است . علت اينكه به موافقت متهم نياز است اين است كه اين متهم است كه بايد محدوديت هاي ناشي از قرار تعليق تعقيب را بپذيرد . محدوديت متهم در قرار تعليق تعقيب مواردي از قبيل زير است :

ترك اعتياد ، خودداري از اشتغال به كار يا حرفه معين ، شركت در كلاس ها و جلسات آموزشي ، عدم اقدام به رانندگي با وسايل نقليه موتوري و تحويل دادن گواهينامه ، عدم حمل سلاح و ... 
اين محدوديت هاي بار شده به متهم در قرار تعليق تعقيب در دستور مقام صادر كننده به طور مشخص بيان مي شود . براي مطالعه بيشتر درباره محدوديت هاي متهم در قرار تعليق تعقيب روي لينك زير كليك كنيد : 
 
 
 
 

ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۲ شهريور ۱۳۹۷ ] [ ۰۸:۳۰:۵۷ ] [ saeed ] [ نظرات (0) ]

به نقل از سايت آيين دادرسي دينا ، با توجه به اوضاع و احوال متهم و شرايط وقوع جرم مي توان قرار تعليق تعقيب صادر كرد . موارد صدور قرار تعليق تعقيب مشخص و محدود است . علاوه اين قرار حتما بايد توسط مقام صالح صادر كننده قرار تعليق تعقيب ، صادر شود . مقام صلاحيتدار براي صدور قرار تعليق تعقيب ، از جمله دادستان ، بازپرس و قاضي هستند . البته بازپرس اجازه صدور قرار تعليق تعقيب ندارد اما بر اساس تبصره 4 ماده 81 قانونآيين دادرسي كيفري بازپرس مي تواند ، در صورت وجود شرايط قانوني ، اعمال مقررات اين ماده را از دادستان درخواست كند . براي مطالعه بيشتر روي لنيك زير كليك كنيد : 

 

www.heyvalaw.com/web/articles/view/175/مقام-صادر-كننده-قرار-تعليق-تعقيب-.html

 

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۱ شهريور ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۵۲:۱۷ ] [ saeed ] [ نظرات (0) ]

در صورتي كه طفل پدر و پدربزرگش فوت كرده باشند و وصي هم براي او تعيين نشده باشد ، شخصي بعنوان قيم براي او تعيين مي شود كه بايد رعايت مصلحت طفل را كند . در غير اين صورت ، مي توان او را عزل كرد . به نقل از سايت مشاوره حقوقي دينا ، موارد عزل قيم در قانون مدني مطرح شده اند كه عبارتند از فقدان وصف امانت ، ارتكاب  جنايت توسط وي ، محكوم شدن به حبس ، ورشكستگي ، عدم لياقت يا توانايي در اداره امور و غيره . بعلاوه اينكه در برخي شرايط  قيم منعزل مي شود كه موارد انعزال قيم نيز در ماده 1249 قانون مدني آمده است . مانند آنكه قيم ديوانه يا محجور بشود . براي دريافت اطلاعات بيشتر در مورد عزل قيم و انعزال قيم بر روي لينك زير كليك كنيد :

 

www.heyvalaw.com/web/articles/view/161/موارد-عزل-و-انعزال-قيم.html

 

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۱ شهريور ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۴۵:۱۸ ] [ saeed ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
لينكي ثبت نشده است
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 76
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب