saeed
اشتراك گذاري مسائل حقوقي

بر اساس قانون مدني ، به محض وقوع عقد ازدواج زن مالك مهريه مي شود . پس ، به لحاظ قانوني زن از همان موقع عقد نكاح مي تواند مهريه اش را مطالبه كند . به نقل از سايت مشاوره حقوق خانواده دينا ، مطالبه مهريه از طريق دو روش امكان پذير است . يكي از راههاي مطالبه مهريه اين است كه زن با مراجعه به دادگاه ، دادخواست مطالبه مهريه بدهد ، دومين روش مطالبه مهريه آن است كه زن با مراجعه به اداره ثبت ، مهريه اش را مطالبه كند . براي دريافت اطلاعات بيشتر از روش هاي مطالبه مهريه بر روي لينك زير كليك كنيد :

 

 

www.heyvalaw.com/web/articles/view/343/راه-هاي-مطالبه-مهريه.html

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۵ مهر ۱۳۹۷ ] [ ۰۱:۰۳:۰۸ ] [ saeed ] [ نظرات (0) ]

به نقل از سايت آيين دادرسي دينا ، وقتي بازپرس به بررسي پرونده اي مي پردازد ممكن نتيجه بررسي هاي او اين باشد كه عمل متهم پرونده جرم بوده است . در اين صورت بازپرس قرار جلب دادرس براي دادستان مي فرستد كه در صورت موافقت دادستان با آن ، دادستان كيفرخواست صادر مي كند . بنابراين در تعريف كيفر خواست مي توان گفت كيفرخواست ادعاي دادستان درباره مجرم بودن متهم است كه بايد در دادگاه و نزد قاضي بررسي شود . مندرجات كيفرخواست در قانون مشخص شده است مواردي از قبيل نوع اتهام ، دلايل اتهام ، سابقه محكوميت و ... . اعتراض به كيفرخواست ممكن نيست . متهم مي تواند اعتراض خود را در دادگاه مطرح كند . براي مطالعه بيشتر درباره كيفرخواست روي لينك زير كليك كنيد :

 

www.heyvalaw.com/web/articles/view/340/كيفرخواست-چيست-،-مندرجات-و-اعتراض-به-آن.html

 

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۴ مهر ۱۳۹۷ ] [ ۱۰:۱۸:۰۳ ] [ saeed ] [ نظرات (0) ]

طرح ايرادات و موانع رسيدگي ممكن است موجب اين شود كه رسيدگي به دعوا دعوا از يك دادگاه به دادگاه ديگر منتقل بشود ، يا اينكه مانعي موقت يا دائمي در خصوص رسيدگي به دعوا ايجاد نمايد . به نقل از سايت آيين دادرسي دينا ، ايرادات و موانع رسيدگي به دعوا در قانون آيين دادرسي مدني عبارتند از عدم صلاحيت دادگاه ، ايراد امر مطروح ، ايراد عدم اهليت ، عدم توجه دعوا به خوانده ، عدم احراز سمت ، امر مختومه ، عدم مشروعيت دعوا ، عدم نفع دعوا ، رد دارس و غيره . براي دريافت اطلاعات بيشتر در مورد ايرادات و موانع رسيدگي به دعوا بر روي لينك زير كليك كنيد :

 

www.heyvalaw.com/web/articles/view/342/ايرادات-و-موانع-رسيدگي-به-دعوا.html

 

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۴ مهر ۱۳۹۷ ] [ ۱۰:۱۱:۳۹ ] [ saeed ] [ نظرات (0) ]

به نقل از سايت آيين دادرسي دينا ، براي ثبت يك دعوي كيفري و شكايت معمولا به دادسرا و در مواردي به دادگاه و كلانتري مي رويم . در اين مواقع از ما خواسته مي شود تا شكايت خود را در برگه اي به نام شكواييه يا شكايت نامه ثبت كنيم . شكواييه مي تواند يك كاغذ معمولي و يا يك فرم مشخص باشد . براي ثبت شكايت كيفري فرقي در اين موضوع وجود ندارد بلكه آنچه مهم است ثبت شكايت است . چه در برگه معمولي شكايت خود را ثبت كنيم و چه در فرم مخصوص ، در نحوه تنظيم شكواييه بايد درج يك سري موارد رعايت شود . اين موارد از د قبيل نام و نام خانوادگي ، موضوع شكايت ، ضرر و زيان وارده ، مشخصات كسي از او شكايت شده و ... براي مطالعه بيشتر درباره شكواييه روي لينك زير كليك كنيد : 

 

 

www.heyvalaw.com/web/articles/view/202/شكواييه-يا-شكايت-نامه-چيست-و-نحوه-تنظيم-آن-.html

 

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۲ مهر ۱۳۹۷ ] [ ۱۱:۰۵:۱۰ ] [ saeed ] [ نظرات (0) ]
عقد نكاح يا ازدواج از جمله مهمترين عقودي است كه البته آثار فراوان خانوادگي و اجتماعي بر جاي مي گذارد . به همين دليل ، صحيح واقع شدن اين عقد موضوع مهمي است كه مدنظر قانونگذار قرار گرفته است . به نقل از سايت مشاوره حقوق خانواده دينا ، شرايط صحت عقد نكاح بر اساس قانون مدني عبارتند از قصد و رضاي طرفين عقد ، اهليت طرفين عقد و مشروع بودن موضوع و جهت عقد نكاح. بنابراين ، درستي ازدواج منوط به وجود شرايطي است كه گفته شد . براي دريافت اطلاعات بيشتر در مورد صحت نكاح بر روي لينك زير كليك كنيد :
 
 
 
 

ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۲ مهر ۱۳۹۷ ] [ ۱۱:۰۰:۴۴ ] [ saeed ] [ نظرات (0) ]

بر اساس ماده 1106 قانون مدني نفقه زن بر عهده شوهر است . نفقه زن شامل تمامي نيازهاي متعارف و متناسب با وضعيت زن از جمله مسكن ، البسه ، نان ، اثاث ، هزينه هاي بهداشتي ، درماني و غيره است . بنابراين ، قانونگذار مصاديقي از نفقه را نام برده است ، اما درخصوص مبلغ نفقه زن چيزي را مطرح نكرده است . به نقل از سايت مشاوره حقوق خانواده دينا ، در خصوص اينكه مبلغ نفقه زن در سال 97 چقدر است، بايد دانست كه كه مبلغ نفقه امر تعيين شده و مشخصي نيست كه در ثانون اشاره شده باشد ؛ بلكه مبلغ نفقه زن را كارشناس رسمي دادگستري با توجه به وضعيت خانوادگي و عرف تعيين خواهد كرد . براي درافت اطلاعات بيشتر در خصوص نفقه 97 بر روي لينك زير كليك كنيد : 

 

 

www.heyvalaw.com/web/articles/view/350/مبلغ-نفقه-زن-در-سال-97.html

 

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۱ مهر ۱۳۹۷ ] [ ۱۰:۴۸:۳۹ ] [ saeed ] [ نظرات (0) ]

به نقل از سايت مشاوره كيفري دينا ، ديه در شرايط خاصي ، افزايش پيدا مي كند . به اين حالت تغليظ ديه مي گويند . تغليظ ديه مختص به جرم قتل است و براي ديه جراحت تغليظ ديه نداريم . در تعريف تغليظ ديه مي توان گفت افزايش خون بها . موارد تغليظ ديه مربوط به زماني است كه قتل در ماه حرام يا در مكان حرام رخ بدهد . مقدار تغليظ ديه يك سوم ميزان ديه كامل آن سال است . يعني وقتي مقدار ديه كامل در سال 97 ، 231 ميليون است در صورت تغليظ ديه اين مقدار به 308 ميليون مي رسد . در تغليظ ديه فرقي بين زن و مرد ، بالغ و نابالغ ، مسلمان و غير مسلمان وجود ندارد . هم چنين تغليظ ديه براي جنيني كه روح در آن دميده است و به قتل برسد نيز جاري است . براي مطالعه بيشتر درباره تغليظ ديه ،موارد و مقدار آن روي لينك زير كليك كنيد : 

 

 

www.heyvalaw.com/web/articles/view/276/تغليظ-ديه-چيست-.html

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۱ مهر ۱۳۹۷ ] [ ۱۰:۴۴:۰۵ ] [ saeed ] [ نظرات (0) ]

يكي از تكاليفي كه به موجب عقد نكاح به عهده مرد قرار مي گيرد ، پرداخت نفقه به زن است . سوال مهمي كه در اين خصوص مطرح مي شود اين است كه مبلغ نفقه زن چقدر است ؟ به نقل از سايت مشاوره حقوق خانواده دينا ، بر اساس قانون مدني مرد بايد تمامي نيازهاي متعارف و متناسب با وضعيت زن را تامين نمايد و در اين خصوص مصاديقي از جمله خوراك ، مسكن ، البيه و غيره نام برده شده است . اما اين مصاديق انحصاري نيستند . نكته مهم اين است كه ميزان نفقه زن امر ثابت و مشخصي نيست و اين امر كاملا به وضعيت زن بستگي خواهد داشت . بنابراين ، در صورت اختلاف در خصوص ميزان نفقه زن ، كارشناس آن را با توجه به وضعيت خانوادگي زن و عرف آن را تعيين مي نمايد . براي دريافت اطلاعات بيشتر در خصوص اينكه ميزان نفقه زن چقدر است بر روي لينك زير كليك نماييد :

 

 

www.heyvalaw.com/web/articles/view/320/نفقه-زن-چقدر-است.html

 

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۰ مهر ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۲۴:۱۷ ] [ saeed ] [ نظرات (0) ]

 يكي از موارد فسخ قرارداد اقاله است . به گزارش سايت مشاوره حقوق قراردادهاي دينا ، اقاله يعني انحلال قرارداد با توافق دو طرف آن . اين اجازه براي همه قراردادها وجود دارد اما بعضي از عقود هستند كه با توجه به نوع قرارداد انحلال آنها به شيوه اقاله مشكلاتي را در نظم عمومي جامعه بوجود مي آورد ، در واقع بعضي از قراردادها مستثنيات اقاله هستند . اين عقود اقاله ناپذير با توافق طرفين آن پايان نمي يابند . عقود غير قابل اقاله از قرار زير است : عقد نكاح كه حتي در صورت توافق دو طرف براي پايان دادن به ان بايد از طريق ارائه دادخواست به دادگاه صورت بگيرد . دوم عقد وقف كه نمي توان آن را با تراضي بر هم زد و هم چنين عقد ضمانت كه با توجه به نوع اين عقد امكان اقاله آن وجود ندارد . براي مطالعه بيشتر درباره عقود اقاله ناپذير روي لينك زير كليك كنيد : 

 

 

www.heyvalaw.com/web/articles/view/200/مستثيات-اقاله.html

 

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۰ مهر ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۲۰:۳۵ ] [ saeed ] [ نظرات (0) ]

از جمله روش هايي كه مي توان عقد موقت را منحل نمود ، بذل مدت است كه تنها در خصوص عقد موقت انجام مي گيرد و در عقد دائم راه ندارد . به نقل از سايت مشاوره حقوق خانواده دينا ، بذل مدت به معناي بخشيدن باقي مانده مدت عقد موقت است . بنابراين ، مرد هر زمان بخواهد مي تواند باقي مانده مدتي كه از عقد موقت مانده است ، عقد را منحل كند . اما برخي اوقات ، مدت عقد موقت طولاني است و مرد وظايف زناشويي خود در قبال زن را ايفا نمي كند . به همين منظور ، زن مي تواند اقدام به ارائه دادخواست الزام مرد به بذل مدت عقد موقت نمايد . براي دريافت اطلاعات بيشتر در مورد الزام مرد به بذل مدت در عقد موقت بر روي لينك زير كليك كنيد .

 

www.heyvalaw.com/web/articles/view/184/الزام-مرد-به-بذل-مدت-در-عقد-موقت.html 

 

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۹ مهر ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۰۵:۰۲ ] [ saeed ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
لينكي ثبت نشده است
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 76
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب