saeed
اشتراك گذاري مسائل حقوقي

نخستين مرحله از اقدام براي پيگيري يك دعواي حقوقي اين است كه با استفاده از دادخواست اين دعوا را اقامه كنيم . بر خلاف دعاوي كيفري ، در دعاوي حقوقي ، استفاده از فرم دادخواست و پر كردن آن به شيوه درست ضروري است و گرنه دادخواست رد مي شود . به همين دليل ، نحوه تنظيم دادخواست موضوع بسيار مهمي است كه بايد به آن توجه داشت . به گزارش سايت آيين دادرسي دينا ، خواهان بايد مواردي از جمله نام و نام خانوادگي ، نام پدر ، سن ، اقامتگاه و حتي الامكان شغل را نوشته و در صورتي كه از وكيل نيز كمك گرفته است ، بايد مشخصات وي را نيز درج نمايد . در صورتي هم كه محل اقامت يا نشاني خوانده نامعلوم باشد ، بايستي سه بار در روزنامه آگهي شود . علاوه بر اين ، بايستي قسمت تعيين خواسته و بهاي آن را نيز درج كرد و دلايل و منضمات دادخواست را نيز نوشت و در ادامه شرحي از خواسته را نيز نوشت . براي دريافت اطلاعات بيشتر در مورد اينكه دادخواست چيست و چگونه تنظيم مي شود ، بر روي لينك زير كليك كنيد :

 

 

 

www.heyvalaw.com/web/articles/view/56/دادخواست-چيست-و-نحوه-تنظيم-دادخواست.html


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۱ تير ۱۳۹۷ ] [ ۰۸:۱۷:۱۴ ] [ saeed ] [ نظرات (0) ]

به گفته سايت مشاوره حقوقي دينا شوراي حل اختلاف يك مرجع قضايي است كه طبق قانون صلاحيت رسيدگي به يك سري موضوعات را دارد . مواردي كه شوراي حل اختلاف مي تواند راي صادر كند ، در قانون مشخصند . اين  موارد از قرار زير است : 

1- دعاوي مالي راجع به اموال منقول تا ميزان دويست ميليون ريال به جز مواردي كه در تاريخ لازم الاجرا شدن اين قانون در دادگستري مطرح هستند .

2- تمامي دعاوي مربوط به تخليه هين مستاجره به جز دعاوي مربوط به سر قفلي و حق كسب و پيشه .

3- دعاوي تعديل اجاره بها به شرطي كه در رابطه ي استيجاري اختلافي وجود نداشته باشد . 

4- صدور گواهي حصر وراثت ، تحرير تركه ، مهر و موم تركه و رفع آنها

5- ادعاي اعسار از پرداخت محكومٌ به در صورتي كه شورا نسبت به اصل دعوي رسيدگي كرده باشد . 

6- دعاوي خانوادگي راجع به جهيزيه ، مهريه و نفقه تا ميزان مقرر در بند 1 در صورتي كه مشمول ماده 29 قانون حمايت خانواده نباشد .

7- تامين دليل

8- جرايم تعذيري كه صرفا مستوجب مجازات جزاي نقدي درجه هشت باشد . 

موارد گفته شده ، مواردي است كه تنها در صلاحيت شورا حل اختلاف است . براي مطالعه بيشتر در خصوص مراجع قضايي روي لينك زير كليك كنيد :

 

 

 

www.heyvalaw.com/web/articles/view/59/موارد-صدور-راي-در-شوراي-حل-اختلاف-.html


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۱ تير ۱۳۹۷ ] [ ۰۸:۱۱:۱۸ ] [ saeed ] [ نظرات (0) ]

يكي از اسناد مهم و پر كاربردي كه در امور تجارتي بكار مي رود ، چك مي باشد . بسياري از مردم از چك به شيوه اي صحيح استفاده مي كنند . اما گاهي اوقات چك وسيله اي براي تقلب و كلاهبرداري و عدم پرداخت مي شود . به همين دليل ، قانونگذار روش هايي را براي اقدام عليه چك هاي برگشتي پيش بني كرده است كه هر كدام از آنها آثار و شرايط خاصي دارند . بجز شيوه كيفري وصول چك و شيوه حقوقي وصول چك ، وصول چك از طريق اجراي ثبت نيز امكان پذير است .  به گزارش سايت قوانين چك و سفته دينا ، وصول چك از طريق اجراي ثبت مزايايي دارد ، از جمله مزاياي وصول چك از طريق اجراي ثبت اين است كه اين شيوه با سرعت بالاتري انجام مي شود ، در اين شيوه نيازي به اثبات وجه چك در دادگاه نيست ، چون چك يك سند رسمي است . همينطور اينكه نيازي به پرداخت هزينه دادرسي ندارد . وصول چك از طريق اداره ثبت به مداركي همچون اصل و فتوكپي برابر با اصل شده چك برگشتي و گواهي عدم پرداخت ، كارت ملي متقاضي و تكميل فرم تقاضاي صدور اجراييه چك و تكميل آن دارد . براي دريافت اطلاعات بيشتر در مورد وصول چك از طريق اجراي ثبت ، بر روي لينك زير كليك كنيد :

 

 

 

www.heyvalaw.com/web/articles/view/9/وصول-چك-از-طريق-اجراي-ثبت.html


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۱ تير ۱۳۹۷ ] [ ۰۸:۰۲:۴۰ ] [ saeed ] [ نظرات (0) ]

اسناد دسته بندي هاي مختلفي دارند . يكي از اين دسته بندي ها ، دسته بندي اسناد به تجاري است . سند تجاري از جمله چك و سفته و برات هستند كه اگرچه سند رسمي محسوب نمي شوند ، اما از مزاياي سند رسمي برخوردارند . البته نبايد تفاوت هاي آنها ناديده گرفت مثل اينكه اسناد رسمي در دفترخانه ها تنظيم مي شوند اما اسناد تجاري توسط تجار يا مردم عادي تنظيم مي شوند . به نقل از سايت قوانين چك و سفته دينا يكي از ويژگي هاي اسناد تجاري اين است كه اين اسناد بايد به همان ترتيبي كه در قانون ذكر شده است تنظيم شوند و اگر شرايط گفته شده در قانون رعايت نشود ، اين اسناد از شكل تجاري خود خارج مي شوند و تبديل به يك سند عادي مي شوند . از جمله ويژگي هاي اسناد تجاري مي توان موارد زير را ذكر كرد :

درج طلب در سند تجاري - اسناد تجاري داراي وصف تجريدي هستند - اسناد تجاري قابل نقل و انتقال هستند - مسئوليت تضامني امضا كنندگان اسناد تجاري - حق انتخاب دادگاه صالح در اسناد تجاري - درخواست صدور قرار تامين خواسته . موارد گفته شده امتيازات سند تجاري نسبت به يك سند عادي است . براي مطالعه بيشتر در خصوص اسناد تجاري روي لينك زير كليك كنيد :

 

 

 

www.heyvalaw.com/web/articles/view/57/مشخصات-اسناد-تجاري.html


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۰ تير ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۴۲:۱۷ ] [ saeed ] [ نظرات (0) ]

وقتي تصميم داريم با كسي معامله كنيم ، بايد به ويژگي هاي مال مورد معامله دقت كنيم . تنها در اين صورت است كه معامله صحيح و نافذ است . مهمترين مشخصات مال مورد معامله از قرار زير است :

ماليت داشتن ، موجود بودن ، قابليت نقل و انتقال ، معلوم و معين بودن ، قابليت تسليم داشتن و ملك مديون بودن

به استناد مشاوره حقوق قراردادهاي دينا ، ماليت داشتن مورد معامله يعني اينكه مال مورد معامله داراي ارزش اقتصادي باشد . همچنين بايد در واقعيت اين مال وجود داشته باشد و از نظر حقوقي بتوان آن را خريد و فروش كرد . مال نبايد مبهم باشد و يا اينكه نامشخص باشد ، بلكه بايد بتوان آن را از بين چند مال تعيين كرد . از ديگر ويژگي هاي مال مورد معامله اين است كه قابليت تحويل دادن به خريدار را داشته باشد . و در نهايت اينكه مال مورد معامله بايد ملك مديون باشد . در صورت وجود همه اين شرايط مي توان گفت معامله صحيح است در غير اين صورت معامله نافذ و صحيح نخواهد بود . براي دريافت اطلاعات بيشتر در مورد مشخصات مال مورد معامله روي لينك زير كليك كنيد :

 

 

 

www.heyvalaw.com/web/articles/view/53/مشخصات-مورد-معامله.html

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۰ تير ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۳۶:۴۸ ] [ saeed ] [ نظرات (0) ]

وقتي كسي در دادگاه دعوايي را مطرح مي كند بايد طبق قانون دلايل و مدارك كافي و لازم براي اثبات ادعايش را داشته باشد . در قانون به كسي كه ادعايي را در دادگاه مطرح مي كند مدعي مي گويند . البته اثبات ادعا به نوع دعوي هم بستگي دارد . دعوي مي تواند حقوقي و يا كيفري باشد . ادله اثبات دعوي حقوقي و دعوي كيفري نيز با يكديگر متفاوتند . به نقل از سايت مشاوره حقوقي دينا ، ادله اثبات دعوي در دعاوي حقوقي شامل موارد زير است :

اقرار - سند - شهادت - بازديد محل و تحقيقات محلي - رجوع به كارشناس - قسم 
ادله اثبات دعوي در امور كيفري هم شامل موارد زير است : 
اقرار - شهادت - قسم - علم قاضي 
اگرچه برخي از اين دلايل اثبات دعوي عنوان مشتركي دارند اما در متن مقررات قانوني آنها تفاوت هايي وجود دارد . براي مثال قواعد مربوط به اقرار در دعوي كيفري با قواعد مربوط به اقرار در دعوي حقوقي متفاوت است . براي مطالعه بيشتر در خصوص چگونگي اثبات دعوي حقوقي و كيفري روي لينك زير كليك كنيد : 
 
 
 
 

ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۰ تير ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۳۱:۱۷ ] [ saeed ] [ نظرات (0) ]

يكي از مسائلي كه در خصوص آيين رسيدگي به دعاوي در دادگاهها مورد توجه قرار مي گيرد ابلاغ به طرفين است . اصل اين است كه برگه هاي ابلاغ را بتوان به به دست مخاطب ابلاغ رسانيد . اما همواره اين امكان وجود دارد كه نتوان برگه ها را به شخص مخاط ابلاغ رسانيد و از آنجا كه انجام ابلاغ شرط اصلي فرايند دادرسي است ، بايد حتما به طريقي آن را انجام داد . به همين دليل مواردي پيش بيني شده است كه ابلاغ قانوني انجام شود . يعني ابلاغ انجام گيرد ، با فرض اينكه مخاطب از آن آگاه مي شود . به نقل از سايت آيين دادرسي دينا ، موارد ابلاغ قانوني را مي توان اينگونه بيان كزد : در صورت امتناع خوانده از گرفتن اوراق ابلاغ ، امتناع او در برگه قيد مي شود ، ابلاغ به يكي از بستگان فرد ، خوانده يا بستگان وي در محل حضور نداشته باشند و يا از دريافت اوراق ابلاغيه امتناع كنند ، ابلاغ به اشخاص مقيم خارج از كشور ، ابلاغ به خواندگان غير محصور ؛ بعنوان مثال در دعاوي راجع به اهالي معيني اعم از ده ، روستا ، شهر يا بخشي از يك شهر،  ابلاغ به ادارات دولتي ، ابلاغ به اشخاص حقوقي ،  ابلاغ خارج از حوزه دادگاه و ابلاغ با مجهول بودن آدرس خوانده از جمله اين موارد اند . براي دريافت اطلاعات بيشتر در مورد اينكه ابلاغ قانوني چيست و شامل چه مواردي است بر روي لينك زير كليك كنيد :

 

 

www.heyvalaw.com/web/articles/view/54/ابلاغ-قانوني-چيست-و-شامل-چه-مواردي-است.html


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۰ تير ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۲۶:۳۹ ] [ saeed ] [ نظرات (0) ]

هر زمان دارنده چك تصميم بگيرد آن را برگشت بزند ، بانك موظف است برگه اي تحت عنوان گواهي عدم پرداخت به دارنده چك بدهد . نكته مهمي كه در مورد دريافت گواهي عدم پرداخت چك وجود دارد اين است كه در صورتي كه دارنده بخواهد چك را به روش كيفري پيگيري كند براي برگشت زدن تنها 6 ماه فرصت دارد و بايد از تاريخ صدور چك تا 6 ماه چك را برگشت زده و گواهي عدم پرداخت را از بانك دريافت كند . بعد از گذشت اين مدت ، ديگر امكان دريافت گواهي براي آغاز شكايت كيفري وجود ندارد . به نقل از سايت قوانين چك و سفته دينا اين مواعد براي چك هاي پشت نويس شده اي كه در يك شهر صادر شده اند و قرار است در همان شهر وصول شوند 15 روز از تاريخ صدور  و براي چك هايي كه از يك نقطه به نقطه ديگر ايران صادر شده اند 45 روز از تاريخ صدور است . اگر دارنده در مهلت دريافت گواهي عدم پرداخت آن را گرفت ، مي تواند از صادر كننده و پشت نويس به دادگاه حقوقي مراجعه كند. اما اگر در مدت هاي مشخص شده به بانك مراجعه نشده و گواهي عدم پرداخت چك پشت نويسي شده دريافت نشود ، تنها صادر كننده مسئول خواهد بود و ديگر نمي توان عليه پشت نويس در دادگاه دادخواست ارائه كرد . براي دريافت اطلاعات بيشتر در مورد گواهي عدم پرداخت و مهلت دريافت آن بر روي لينك زير كليك كنيد :

 

 

 

www.heyvalaw.com/web/articles/view/8/گواهي-عدم-پرداخت-و-مهلت-دريافت-آن.html


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۰ تير ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۲۱:۰۳ ] [ saeed ] [ نظرات (0) ]

اينكه يك فرد تا چه مقدار از اموال خود را پيش از فوت مي تواند براي ديگران وصيت نمايد موضوع بسيار مهمي است كه بي توجهي نسبت به آن سبب بروز اختلافات حقوقي بسياري در ميان افراد مي شود . اما در شرع و قانون مدني ميزان خاصي براي وصيت تعيين شده است . در صورتي كه اين ميزان رعايت نشود ، اصطلاحا مي گويند كه وصيت ، غير نافذ است و نياز به تنفيذ يا اجازه توسط ورثه متوفي دارد . به نقل از سايت مشاوره حقوقي دينا ، هر فرد مي تواند تمام اموال خود را قبل از فوت خود وصيت كند و اين وصيت صحيح است . لكن تا ميزان يك سوم اين وصيت قابل اجراست و نيازي به اجازه كسي ندارد . اما وصيت بيش از يك سوم در صورتي قابل اجرا خواهد بود كه ورثه آن را بپذيرند و به آن اجازه بدهند . چرا كه مازاد بر يك سوم ، متعلق به ورثه است و آنها مي توانند وصيت بيشتر از ثلث مال را پذيرفته و انجام بدهند ، يا آن را رد كرده و مال را ميان خود تقسيم كنند . در صورتي كه بعضي از ورثه ، به اين امر رضايت داشته باشند و ديگران رضايت ندهند ، در اين صورت ميزاني كه بيشتر از يك سوم بوده است ، تنها از سهم كساني كم خواهد شد كه به انجام وصيت بيشتر از يك سوم رضايت داده باشند . براي دريافت اطلاعات بيشتر درمورد اينكه وصيت تا چه ميزان از اموال صحيح است ، بر روي لينك زير كليك كنيد :

 

 

 

www.heyvalaw.com/web/articles/view/2/تا-چه-ميزان-از-اموال-را-مي-توان-وصيت-كرد-؟.html


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۰ تير ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۱۳:۲۶ ] [ saeed ] [ نظرات (0) ]

زماني كه دعوايي در دادگستري مطرح مي شود و پرونده اي براي آن تشكيل مي شود ، اولين متني كه از طرف دادگاه ارسال مس شود ، ابلاغ يك نسخه از دادخواست به خوانده دعوي مي باشد كه به آن ابلاغيه گفته مي شود و اين بدليل آن است كه مخاطب يا خوانده بايد از مفاد دادرسي و تشريفات مربوط به آن مطلع باشد . به همين دليل است كه در قانون آيين دادرسي مدني احكام مربوط به ابلاغ اوراق قضايي مورد توجه قرار گرفته است . به نقل از سايت آيين دادرسي دينا ، ابلاغ بايستي از طريق مأمور ابلاغ انجام گيرد و او موظف است ظرف دو روز اوراق را به شخص خوانده ابلاغ نمايد . ابلاغ نمودن اين برگه ها ، ممكن است در محل سكونت يا در محل كار صورت پذيرد . هريك از طرفين دعوا و يا وكلاي آنها مي توانند محلي براي ابلاغ اوراق اخطاريه و ضمايم آن در شهري كه دادگاه رسيدگي كننده در آن واقع است ، انتخاب نمايند كه در اين صورت كليه برگه هاي مربوط به دعوا در آن محل ابلاغ مي گردند . در صورتي هم كه طرفين دعوا محلي كه ابلاغ در آن صورت مي پذيرد را تغيير بدهند ، يا اشتباه آن را درج كرده باشند ، بايستي محل جديد سكونت خود را به اطلاع دادگاه برسانند ، چرا كه در غير اين صورت ابلاغ كماكان در محل قبلي انجام مي شود . براي دريافت اطلاعات بيشتر در مورد اينكه ابلاغيه چيست و چگونه انجام مي گيرد بر روي لينك زير كليك كنيد :

 

 

 

www.heyvalaw.com/web/articles/view/50/ابلاغيه-و-احكام-مربوط-به-آن.html


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۰ تير ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۰۳:۴۷ ] [ saeed ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
لينكي ثبت نشده است
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 5
دیروز : 8
افراد آنلاین : 1
همه : 50
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
آرشيو مطالب
امکانات وب