saeed
اشتراك گذاري مسائل حقوقي

اينكه يك فرد تا چه مقدار از اموال خود را پيش از فوت مي تواند براي ديگران وصيت نمايد موضوع بسيار مهمي است كه بي توجهي نسبت به آن سبب بروز اختلافات حقوقي بسياري در ميان افراد مي شود . اما در شرع و قانون مدني ميزان خاصي براي وصيت تعيين شده است . در صورتي كه اين ميزان رعايت نشود ، اصطلاحا مي گويند كه وصيت ، غير نافذ است و نياز به تنفيذ يا اجازه توسط ورثه متوفي دارد . به نقل از سايت مشاوره حقوقي دينا ، هر فرد مي تواند تمام اموال خود را قبل از فوت خود وصيت كند و اين وصيت صحيح است . لكن تا ميزان يك سوم اين وصيت قابل اجراست و نيازي به اجازه كسي ندارد . اما وصيت بيش از يك سوم در صورتي قابل اجرا خواهد بود كه ورثه آن را بپذيرند و به آن اجازه بدهند . چرا كه مازاد بر يك سوم ، متعلق به ورثه است و آنها مي توانند وصيت بيشتر از ثلث مال را پذيرفته و انجام بدهند ، يا آن را رد كرده و مال را ميان خود تقسيم كنند . در صورتي كه بعضي از ورثه ، به اين امر رضايت داشته باشند و ديگران رضايت ندهند ، در اين صورت ميزاني كه بيشتر از يك سوم بوده است ، تنها از سهم كساني كم خواهد شد كه به انجام وصيت بيشتر از يك سوم رضايت داده باشند . براي دريافت اطلاعات بيشتر درمورد اينكه وصيت تا چه ميزان از اموال صحيح است ، بر روي لينك زير كليك كنيد :

 

 

 

www.heyvalaw.com/web/articles/view/2/تا-چه-ميزان-از-اموال-را-مي-توان-وصيت-كرد-؟.html


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۰ تير ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۱۳:۲۶ ] [ saeed ] [ نظرات (0) ]

زماني كه دعوايي در دادگستري مطرح مي شود و پرونده اي براي آن تشكيل مي شود ، اولين متني كه از طرف دادگاه ارسال مس شود ، ابلاغ يك نسخه از دادخواست به خوانده دعوي مي باشد كه به آن ابلاغيه گفته مي شود و اين بدليل آن است كه مخاطب يا خوانده بايد از مفاد دادرسي و تشريفات مربوط به آن مطلع باشد . به همين دليل است كه در قانون آيين دادرسي مدني احكام مربوط به ابلاغ اوراق قضايي مورد توجه قرار گرفته است . به نقل از سايت آيين دادرسي دينا ، ابلاغ بايستي از طريق مأمور ابلاغ انجام گيرد و او موظف است ظرف دو روز اوراق را به شخص خوانده ابلاغ نمايد . ابلاغ نمودن اين برگه ها ، ممكن است در محل سكونت يا در محل كار صورت پذيرد . هريك از طرفين دعوا و يا وكلاي آنها مي توانند محلي براي ابلاغ اوراق اخطاريه و ضمايم آن در شهري كه دادگاه رسيدگي كننده در آن واقع است ، انتخاب نمايند كه در اين صورت كليه برگه هاي مربوط به دعوا در آن محل ابلاغ مي گردند . در صورتي هم كه طرفين دعوا محلي كه ابلاغ در آن صورت مي پذيرد را تغيير بدهند ، يا اشتباه آن را درج كرده باشند ، بايستي محل جديد سكونت خود را به اطلاع دادگاه برسانند ، چرا كه در غير اين صورت ابلاغ كماكان در محل قبلي انجام مي شود . براي دريافت اطلاعات بيشتر در مورد اينكه ابلاغيه چيست و چگونه انجام مي گيرد بر روي لينك زير كليك كنيد :

 

 

 

www.heyvalaw.com/web/articles/view/50/ابلاغيه-و-احكام-مربوط-به-آن.html


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۰ تير ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۰۳:۴۷ ] [ saeed ] [ نظرات (0) ]

زماني كه از ابلاغ صحبت مي كنيم ، منظور رساندن پيام يا خبري به كسي است . در جريان فرايند دادرسي از اصطلاح ابلاغ براي رساندن اطلاعيه هاي مربوط به فرايند دادرسي استفاده مي شود ؛ چرا كه حق هر يك از طرفين اين است كه از اين اطلاعيه ها باخبر شوند . در قانون آيين دادرسي مدني مقرراتي در خصوص ابلاغ پيش بيني شده است . بر اساس اين قانون، ابلاغ را مي توان به دو نوع ابلاغ واقعي و ابلاغ قانوني تقسيم بندي نمود . به گزارش سايت آيين دادرسي دينا ، موارد ابلاغ واقعي را مي توان اينگونه بيان كرد :

- در مورد اشخاص حقيقي ، ( هر يك از افراد عادي جامعه يك شخص حقيقي محسوب مي شوند ) ، ابلاغ  به خود آن شخص صورت پذيرد ؛

 

در مورد اشخاص حقوقي حقوق عمومي ( كه شامل موسسات و سازمان ها و ادارات دولتي هستند ) به رييس دفتر يا قائم مقام او تحويل داده شود ؛

 

 

در مورد اشخاص حقوقي حقوق خصوصي ( همچون شركت ها ) ، به مدير يا قائم مقام او يا دارنده حق امضا ابلاغ گردد ؛

 

 

 در حالات مذكور ، مطابق قانون ، ابلاغ واقعي انجام شده است . براي دريافت اطلاعات بيشتر در مورد ابلاغ واقعي و موارد آن ، بر روي لينك زير كليك كنيد :
 
 
 
 

ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۹ تير ۱۳۹۷ ] [ ۱۲:۲۸:۴۰ ] [ saeed ] [ نظرات (0) ]

يكي از مسائل مهم كه در خصوص ازدواج دائم مطرح است اين است كه مرد در مقررات قانوني موظف شده است اين ازدواج را ثبت نمايد . بر اساس شرع و قانون ، ازدواج نيازمند هيچگونه تشريفاتي نيست و همين كه صيغه عقد ميان دو طرف خوانده شد ، تمام آثار اين ازدواج و رابطه زوجيت به بار مي آيد . اما براي حفظ نظم اجتماعي ، قانونگذار ثبت ازدواج دائم را لازم و ضروري دانسته و به همين دليل ، مجازات عدم ثبت ازدواج دائم را نيز پيش بيني كرده است . چرا كه عدم ثبت ازدواج دائم در جامعه بي نظمي هايي را بوجود مي اورد و ممكن است كه زنان را از برخي از حقوقي كه از آن برخوردارند محروم كند . براي مثال با ثبت ازدواج در صورت بروز اختلاف ، اثبات آن به آساني امكان پذير خواهد بود . علاوه بر اين ، با استناد به ازدواجي كه ثبت نشده است نمي توان در دادگاه درباره مسائل مربوط به آن ازدواج دعوايي مطرح كرد . به گزارش سايت مشاوره حقوقي دينا بر اساس قانون حمايت خانواده چنانچه مردي بدون ثبت در دفاتر رسمي اقدام به ازدواج دائم نمايد و از ثبت آن خودداري كند ، علاوه بر اينكه ملزم به ثبت ازدواج مي شود ، به پرداخت جريمه نقدي ( از 80 ميليون ريال تا 180 ميليون ريال ) و حبس ( از 91 روز تا 6 ماه ) محكوم خواهد شد . براي دريافت اطلاعات بيشتر در مورد مجازات عدم ثبت ازدواج دائم بر روي لينك زير كليك كنيد :

 

 

 

www.heyvalaw.com/web/articles/view/4/ثبت-ازدواج-دائم-و-مجازات-عدم-ثبت-آن.html


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۹ تير ۱۳۹۷ ] [ ۱۲:۱۳:۲۴ ] [ saeed ] [ نظرات (0) ]

سفته يك سند پركاربرد تجاري است كه مورد استفاده بسياري از مردم قرار مي گيرد . به گفته سايت مشاوره حقوق قراردادهاي دينا اصلي ترين كاربرد سفته اين است كه اين سند ، يك سند تعهدآور است و در واقع صادر كننده آن متعهدبه پرداخت وجهي است كه در سند درج كرده است . اما با اين همه سفته در موارد ديگري هم بكار گرفته مي شود مثل تضمين حسن انجام كار يا سفته براي عدم ترك كار هم صادر مي شود . براي صدور سفته يا در اصطلاح عاميانه " سفته دادن " بايد نكاتي از جمله ، نحوه نوشتن مبلغ بر روي سفته ، نوشتن تاريخ صدور ، نوشتن نام گيرنده سفته ، نوشتن تاريخ پرداخت سفته ، درج امضا يا مهر صادر كننده و .. را رعايت كرد . تمام اين موارد بايد توسط خود صادر كننده صادر شود نه كي ديگري . درج اين موارد به نحو درست بسيار مهم است زيرا هر كدام از آنها داراي اثرات مختلفي حقوقي هستند براي مثال در صورتي كه تاريخ صدور سفته در سند قيد نشود ، سفته ارزش تجاري خود را از دست مي دهد و تبديل به يك سند حقوقي مي شود و ديگر از امتيازات آن برخوردار نخواهد بود . براي مطالعه بيشتر روي لينك زير كليك كنيد : 

 

 

 

www.heyvalaw.com/web/articles/view/55/سفته-چيست-و-نحوه-صدور-آن.html


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۹ تير ۱۳۹۷ ] [ ۱۲:۰۲:۲۶ ] [ saeed ] [ نظرات (0) ]

چك به عنوان يك سند تجاري امروزه مورد استفاده بياري از مردم است . مردم با چك خريد و فروش و معاملات خود را نيز با آن انجام مي دهند . اگر كسي در زمان سررسيد چك در حساب خود به اندازه مبلغ درج شده در چك پول نداشته باشد ، دارنده چك مي تواند چك او را برگشت بزند . به اين چك ، چك برگشتي مي گويند . به نقل از سايت مشاوره حقوق قراردادهاي دينا چك مي تواند به دلايل  مختلفي برگشت بخورد . از جمله دلايل برگشت خوردن چك مي تواند نبود وجه كافي در حساب صادر كننده ، بسته بودن حساب صادر كننده ، قلم خوردگي و خط خوردگي چك كه باعث شود بانك از پرداخت وجه چك خودداري كند .در قانون براي وصول چك برگشتي سه راه در نظر گرفته شده است كه بسته به نوع چك و شرايط دارنده مي تواند با استفاده از يكي از آنها به وجه چك خود برسد . اين راه ها شامل مطالبه وجه چك از طريق دادگاه كيفري ، مطالبه وجه چك از طريق دادگاه حقوقي و مطالبه وجه چك از طريق اجراي ثب است . براي مطالعه بيشتر درباره اين موضوع روي لينك زير كليلك كنيد :

 

 

 

 

www.heyvalaw.com/web/articles/view/5/چك-برگشتي-چيست-و-نحوه-وصول-آن-چگونه-است-؟.html


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۹ تير ۱۳۹۷ ] [ ۱۱:۲۱:۳۶ ] [ saeed ] [ نظرات (0) ]

اين مطلب كه يك فرد تا چه مقدار از اموال خود را پيش از فوت مي تواند براي ديگران وصيت نمايد موضوع بسيار مهمي است كه عدم توجه به آن ممكن است سبب بروز اختلافات حقوقي بسياري در ميان افراد بشود . اما بايستي توجه نمود كه در شرع و در قانون مدني ميزان خاصي براي وصيت تعيين شده است . در صورتي كه اين ميزان رعايت نشود ، اصطلاحا وصيت نامه غير نافذ است و نياز به تنفيذ يا اجازه توسط ورثه متوفي دارد . به نقل از مشاوره حقوقي دينا ، هر فرد مي تواند تمام اموال خود را قبل از فوت خود وصيت كند و اين وصيت صحيح است . لكن تا ميزان يك سوم اين وصيت قابل اجراست و نيازي به اجازه كسي ندارد . اما وصيت بيش از يك سوم در صورتي قابل اجرا خواهد بود كه ورثه آن را بپذيرند و به آن اجازه بدهند . چرا كه مازاد بر يك سوم ، متعلق به ورثه است و آنها مي توانند وصيت بيشتر از ثلث مال را پذيرفته و انجام بدهند ، يا آن را رد كرده و مال را ميان خود تقسيم كنند . در صورتي هم كه بعضي از ورثه ، به اين امر رضايت داشته باشند و درگران رضايت ندهند ، در اين صورت ميزاني كه بيشتر از يك سوم بوده است ، تنها از سهم كساني كم خواهد شد كه به انجام وصيت بيشتر از يك سوم رضايت داده باشند . براي دريافت اطلاعات بيشتر درمورد اينكه وصيت تا چه ميزان از اموال صحيح است ، كليك كنيد . 

 

 

www.heyvalaw.com/web/articles/view/2/تا-چه-ميزان-از-اموال-را-مي-توان-وصيت-كرد-؟.html


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۷ تير ۱۳۹۷ ] [ ۱۰:۱۲:۰۶ ] [ saeed ] [ نظرات (0) ]

زماني كه دعوايي در دادگستري مطرح مي شود و پرونده اي براي آن تشكيل مي شود ، اولين دستوري كه از طرف دادگاه صادر مي شود ، ابلاغ يك نسخه از دادخواست به خوانده دعوي مي باشد كه به آن ابلاغيه گفته مي شود و اين بدليل آن است كه مخاطب يا خوانده بايد از مفاد دادرسي و تشريفات مربوط به آن مطلع باشد . به همين دليل در قانون آيين دادرسي مدني احكام مربوط به ابلاغ اوراق قضايي مورد توجه قرار گرفته است . به نقل از آيين دادرسي دينا ، ابلاغ بايستي از طريق مأمور ابلاغ انجام گيرد و او موظف است ظرف دو روز اوراق را به شخص خوانده ابلاغ نمايد . ابلاغ نمودن اين اوراق ، ممكن است در محل سكونت يا در محل كار صورت پذيرد . هريك از طرفين دعوا و يا وكلاي آنها مي توانند محلي براي ابلاغ اوراق اخطاريه و ضمايم آن در شهري كه دادگاه رسيدگي كننده در آن واقع است ، انتخاب نمايند كه در اين صورت كليه اوراق مربوط به دعوا در آن محل ابلاغ مي گردند . در صورتي هم كه طرفين دعوا محلي كه ابلاغ در آن صورت مي پذيرد را تغيير بدهند ، يا اشتباه آن را درج نموده باشند ، بايستي محل جديد را به اطلاع دادگاه برسانند ، چرا كه در غير اين صورت ابلاغ كماكان در محل سابق انجام مي شود . براي دريافت اطلاعات بيشتر در مورد اينكه ابلاغيه چيست و چگونه انجام مي شود بر روي لينك زير كليك كنيد .

 

 

www.heyvalaw.com/web/articles/view/50/ابلاغيه-و-احكام-مربوط-به-آن.html


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۷ تير ۱۳۹۷ ] [ ۱۰:۰۳:۱۱ ] [ saeed ] [ نظرات (0) ]

در صورتي كه بخواهيم قراردادي را با كسي منعقد نماييم ، بايستي به مشخصات مورد معامله توجه كنيم . در اين صورت است كه معامله ما صحيح و نافذ مي باشد . از جمله مهمترين ويژگي هاي مورد معامله ، مي توانيم به مواردي همچون ماليت داشتن ، موجود بودن ، قابليت نقل و انتقال ، معلوم و معين بودن ، قابليت تسليم داشتن و ملك مديون بودن اشاره كنيم . به استناد مشاوره حقوق قراردادهاي دينا ، مورد معامله بايد ماليت داشته باشد ، يعني داراي ارزش اقتصادي باشد ، بايد در عالَم واقع موجود بوده ، از نظر حقوقي بتوان آن را به ديگران منتقل كرد يا آن را خريد و فروش نمود ، همچنين بايستي معلوم و معين بوده و مبهم نباشد ، قابليت تحويل دادن به خريدار را داشته باشد و در نهايت ، ملك متعهد باشد . در صورتي كه اين شرايط همگي وجود داشته باشند ، معامله صحيح است و در غير اين صورت ممكن است معامله غير نافذ و يا باطل باشد . براي دريافت اطلاعات بيشتر در مورد اينكه مورد معامله بايد چه مشخصاتي داشته باشد بر روي لينك زير كليك كنيد .

 
 
 

ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۷ تير ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۵۲:۱۸ ] [ saeed ] [ نظرات (0) ]

وصيت كردن در اسلام امري سفارش شده است . وصيت نامه در قانون سندي است كه جهت تعيين تكليف اموال موصي براي بعد از فوتش نوشته مي شود تا ورثه او براي تقسيم اموالش مطابق ميل و نيت او عمل كنند . وصيت نامه انواع مختلفي دارد . به نقل از مشاوره حقوقي دينا در قانون انواع وصيت نامه از قرار خودنوشت ، رسمي و سري مي باشد كه براي هر كدام از آنها مقررات و قواعدي در نظر گرفته شده است كه وصيت كننده ملزم به رعايت آن است تا وصيتش از اعتبار قانوني برخوردار باشد . وصيت نامه خودنوشت ، وصيتي است كه خود موصي آن را تنظيم مي كند و با خط خودش بايد آن را بنويسد و امضا كند . وصيت نامه رسمي ، وصيت نامه اي است كه در محضر ثبت مي شود و دفتردار صحت آن را تاييد و آن را نگهداري مي كند و در حكم سند رسمي است.  وصيت نامه سري نيز وصيت نامه اي است كه در موصي آن را تنظيم مي كند و در دفترخانه صحت آن تاييد مي شود  . براي مطالعه بيشتر در خصوص انواع وصيت نامه روي لينك زير كليلك كنيد :

 

 

 

www.heyvalaw.com/web/articles/view/1/انواع-وصيت-نامه.html

 

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۷ تير ۱۳۹۷ ] [ ۰۸:۳۵:۲۹ ] [ saeed ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
لينكي ثبت نشده است
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 76
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب