saeed
اشتراك گذاري مسائل حقوقي
يكي از مهمترين ادله اثبات دعوا ، استناد به شهادت شهود مي باشد . بدين خاطر ، شهادتي كه داده مي شود بايد شرايطي داشته باشد تا صحيح تلقي شود . بعلاوه اينكه شاهد نيز بايد شرايط مقرر در قانون براي اداي شهادت را نيز داشته باشد . يكي از جرايمي كه قانونگذار در اين حوزه پيش بيني كرده است ، شهادت دروغ مي باشد . اين جرم از جمله جرايم عمدي است و مجازاتي نيز براي آن در قانون مقرر شده است . به نقل از مشاوره كيفري دينا ، مجازات شهادت دروغ بر اساس ماده 650 ، عبارتست از حبس سه ماه و يك روز تا دو سال و جريمه نقدي يك ميليون و پانصد هزار تا دوازده ميليون ريال . بر اساسماده 650 قانون مجازات اسلامي ، جرم شهادت كذب در صورتي محقق مي شود كه اداي شهادت در دادگاه و نزد مقامات رسمي صورت گرفته باشد . در واقع شرايط تحقق جرم شهادت دروغ شامل دو مورد است : اولا اينكه شهادت دروغ در دادگاه صورت گرفته باشد و ثانيا اينكه نزد مقام رسمي ادا شده باشد . براي دريافت اطلاعات بيشتر در مورد شهادت اينكه شهادت دروغ چه مجازاتي دارد ، بر روي لينك زير كليك كنيد : 
 
 
 
 
 

ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۴ تير ۱۳۹۷ ] [ ۰۸:۳۸:۴۶ ] [ saeed ] [ نظرات (0) ]

پايبندي و تعهد به قرارداد يكي از مهمترين مسائل مرتبط با قراردادها است . افرادي كه با هم قراردادي منعقد مي كنند توقع دارند طرف مقابل به تعهدات خود پايبند بماند . به نقل از سايت مشاوره حقوقي قراردادهاي دينا ، اينكه حدود الزام به يك قرارداد چقدر است ، قراردادها را به دو دسته تقسيم مي كند . عقود لازم و عقود جايز . عقد لازم عقدي است كه دو طرف قرارداد نمي توانند به ميل خودشان قرارداد را برهم بزنند مثل عقد بيع يا عقد اجاره . در واقع در عقد لازم امكان حق فسخ قرارداد را ندارند مگر اينكه :

1- طبق قانون شرايط خاصي بوجود آمده باشد كه به يكي از دو طرف حق فسخ داده شده باشد .

2- دو طرف قرارداد باهم توافق كنند كه قراردادشان را خاتمه دهند . 

برخلاف عقد لازم ، عقد جايز ، عقدي است كه دو طرف قرارداد هر وقت بخواهند مي توانند عقد را برهم بزنند و براي اين كار نياز به تشريفات خاصي ندارند . 

بنابراين مي توانيم بگوييم كه تفاوت عقد لازم و عقد جايز در حدود الزام دو طرف به پايبندي به قرارداد  ، تاثير فوت يا جنون يكي از طرفين بر ادامه قرارداد و اصلا لازم بودن قرارداد است . براي مطالعه بيشتر در خصوص عقد لازم و عقد جايز روي لينك زير كليك كنيد :

 

 

 

www.heyvalaw.com/web/articles/view/63/تعريف-عقد-لازم-و-عقد-جايز-و-تفاوت-آنها-.html


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۴ تير ۱۳۹۷ ] [ ۰۸:۳۴:۱۱ ] [ saeed ] [ نظرات (0) ]

چك يك سند تجاري پركاربرد است كه در يك بگه مخصوص نوشته مي شود . چك بايد زماني صادر شود كه صادر كننده به اندازه وجه آن در حسابش پول داشته باشد . طبق قانون چك بايد در شرايط درستي صادر شود تا از اعتبار برخوردار باشد . به استناد سايت قوانين چك و سفته دينا ، اين ويژگي ها از اين قبيل است : عدم خط خوردگي چك ، نوشتن مبلغ چك به حرف و عدد ، نوشتن تاريخ به حروف و عدد ، نوشتن محل صدور چك و امضاي صادر كننده آن . همه انواع چك ها از سه ركن تشكيل شده اند . اولين ركن از اركان چك ، صادر كننده آن است كه برگه چك را تكميل و امضا مي كتد . دومين ركن چك دارنده آن است كه چك در وجه او صادر مي شود . سومين ركن چك هم محال عليه است كه به معناي محلي است كه پول در آنجا نگهداري مي شود . اين محل در چك صرفا بانك است . 

همچنين انواع چك از قرار چك عادي ، چك مسافرتي ، چك تاييد شده ، چك تضميني ، چك رمزدار ، چك سفيد امضا و چك مدت دار است كه هر كدام نكات مخصوص به خود را دارد . براي مطالعه بيشتر در خصوص چك ، انواع و اركان آن روي لينك زير كليك كنيد :

 

 

 

www.heyvalaw.com/web/articles/view/17/چك-چيست-؟-انواع-و-اركان-آن.html


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۴ تير ۱۳۹۷ ] [ ۰۸:۱۵:۴۲ ] [ saeed ] [ نظرات (0) ]

شوراي حل اختلاف به عنوان يك مرجع قضايي تشكيل شد تا از حجم زياد پرونده ها در دادگستري ها و مراجع قضايي بكاهد . اقامه دعوي در شوراي حل اختلاف پيچيدگي اقامه دعوي در دادگاه ها را ندارد بنابراين با سرعت بيشتري به اختلاف رسيدگي مي شود . به نقل از سايت مشاوره آيين دادرسي دينا ، براي ثبت شكايت در شوراي حل اختلاف بايد به شوراي محل اقامت خوانده رفت و با تكميل فرم دادخواست و پرداخت هزينه دادرسي در نوبت رسيدگي به دعوي قرار گرفت . اگر موضوع اختلاف از مواردي باشد كه شورا صلاحيت صدور راي دارد ، شورا راي صادر خواهد كرد .اما علاوه بر اين هدف ديگر از تشكيل شوراها برقراري صلح بين دو طرف دعوي است ، در صورتي كه دو طرف دعوي توافق كنند براي صلح و آشتي موضوعي را در شوراي حل اختلاف مطرح كنند ، شورا گزارش اصلاحي صادر خواهد كرد . گزارش اصلاحي قطعي است و اعتراض به آن ممكن نيست . براي مطالعه بيشتر درباره چگونگي ثبت شكايت در شوراي حل اختلاف روي لينك زير كليك كنيد : 

 

 

 

www.heyvalaw.com/web/articles/view/61/نحوه-ثبت-شكايت-و-رسيدگي-در-شوراي-حل-اختلاف-.html


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۳ تير ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۰۳:۲۵ ] [ saeed ] [ نظرات (0) ]
يكي از رسومي كه خانواده هاي ايراني به هنگام ازدواج به جا مي آوردن ، تمليك مقداري از اموال به زن جهت زندگي مشترك مي باشد كه معمولا خانواده زن اقدام به اينكار مي كنند . بنابراين ، مالكيت اين اموال كاملا در اختيار زن بوده و از باب امانت به زندگي مشترك با مرد مي برد . اما بر اساس مقررات قانوني ، زن هر زمان كه بخواهد مي تواند اقدام به باز گرداندن يا استرداد اين اموال نمايد . اين امر كه معمولا در صورت جدايي زوجين اتفاق مي افتد ، مي تواند به روش هايي انجام پذيرد . به گزارش سايت مشاوره حقوق خانواده دينا ، روش هاي استرداد جهيزيه را مي توان شامل موارد زير دانست :
در صورتي كه طرفين بتوانند با يكديگر در خصوص استرداد جهيزيه به توافق برسند ، اين امر آسان و بدون دردسر انجام خواهد شد . اما اگر طرفين به اختلاف در اين امر بخورند ، زن بايد از طريق سياهه يا ليست جهيزيه اقدام به باز پس گرفتن جهيزيه خود كند . اما در مواردي كه زن از جهيزيه خود اقدام به تهيه ليست نكرده باشد ، اثبات آن كمي دشوار مي شود كه در اين مورد مي توان از طريق شهادت شهود اقدام با استرداد جهيزيه نمود كه قبول يا رد شهادت شهود در اين مورد ، به نظر قاضي بستگي خواهد داشت . براي دريافت اطلاعات بيشتر در مورد اينكه استرداد جهيزيه از چه روش هايي امكان پذير است ، بر روي لينك زير كليك كنيد :
 
 
 
 

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۳ تير ۱۳۹۷ ] [ ۰۸:۵۴:۱۶ ] [ saeed ] [ نظرات (0) ]

ماده 1107 قانون مدني درباره نفقه زوجه اينگونه توضح مي دهد : " نفقه زوجه عبارت است از همه نيازهاي متعارف و متناسب با وضعيت زن از قبيل مسكن ، لباس ، نان ، اثاث منزل، هزينه هاي درماني و بهداشتي و خادم در صورت عادت احتياج يا زن به واسطه نقصان يا مرض ." بنابراين ماده تمام نيازهاي متعارف زن بايد توسط مرد تامين شود . نيازمتعارف يعني نيازي كه در عرف براي زن در نظر گرفته مي شود . به استناد سايت مشاوره خانواده دينا ، نفقه در عقد دائم و موقت متفاوت است . زيرا طبق قانون مرد تنها در عقد دائم ملزم به پرداخت نفقه زن است و در عقد موقت چنين الزامي ندارد مگر اينكه پرداخت نفقه مورد توافق قرار گيرد . طبق قانون براي نفقه زوجه مزايايي در نظر گرفته شده است . از جمله امتيازات نفقه زن مي توان به مطالبه نفقه گذشته ، عدم شرط فقر زوجه ، عدم ارتباط پرداخت نفقه به تمكن مالي مرد و اينكه در حقوق ما زن ملزم به پرداخت نفقه نيست و اين تنها وظيفه مرد است ، اشاره كرد . براي مطالعه بيشتر درباره نفقه زن و امتيازات آن روي لينك زير كليك كنيد : 

 

 

 

 

www.heyvalaw.com/web/articles/view/16/نفقه-زن-چيست-و-ويژگي-آن.html


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۳ تير ۱۳۹۷ ] [ ۰۸:۴۴:۴۳ ] [ saeed ] [ نظرات (0) ]

شهادت عبارت است از اينكه شخصي كه اطلاعاتي راجع به كم و كيف يك دعوا دارد ، آن را براي كمك به راي در پرونده ، در دادگاه آن را ارائه كند . از آن رو كه شهادت يكي از ادله اثبات دعواست ، يعني دعوا را مي توان به موجب آن اثبات كرد ، بايستي كسي كه شهادت مي دهد ، شرايطي داشته باشد تا بتوان آن را معتبر دانست و بر اساس آن حكم داد . به گزارش سايت آيين دادرسي دينا ، شرايط شاهد در قانون مطرح شده اند كه عبارتند از بلوغ ، عقل ، ايمان ، حلال زاده بودن ، عدالت ، نداشتن نفع شخصي در دعوا ، نداشتن دشمني با طرفين دعوا ، عدم اشتغال به ولگردي و تكدي گري . اما در صورتي كه يكي از اين شرايط را شاهد نداشته باشد ، مي توان شاهدان را جرح كرد . اين عمل كه اصطلاحا به آن جرح و تعديل شهود گفته مي شود ، به معناي اين است كه يكي از شرايطي كه به موجب قانون براي شاهدان مقرر شده است ، در شاهد وجود نداشته باشد . براي دريافت اطلاعات بيشتر در شاهد بايد چه شرايطي داشته باشد ، بر روي لينك زير كليك كنيد :

 

 

 

www.heyvalaw.com/web/articles/view/11/شرايط-شاهد-و-جرح-و-تعديل-شهود.html

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۳ تير ۱۳۹۷ ] [ ۰۸:۳۲:۴۹ ] [ saeed ] [ نظرات (0) ]

ضايع شدن حقوق قانوني افراد طبق قانون به آنها اين اجازه را مي دهد كه بتوانند به مراجع دادگستري مراجعه كنند و حق خود را مطالبه كنند . قاضي موظف است به اين مطالبات رسيدگي كند و از حقوق افراد حفاظت كند . البته بايد بدانيم كه موضوعي كه بابت ان اقامه دعوي مي كنيم كيفري است يا حقوقي . دعوي حقوقي ناشي از خسارتي است كه به حقوق افراد وارد مي شود . اين حقوق به دو دسته اموال مثل ارث ، وصيت ، قراردادها و اشخاص مثل تابعيت ، ازدواج و طلاق تقسيم مي شود . دعوي كيفري دعوايي است كه بابت وقوع يك جرم در دادگاه مطرح مي شود . به نقل از مشاوره حقوقي دينا ، تفاوت دعوي حقوقي و كيفري در مواردي از اين قبيل است :تفاوت در ماهيت دعوي حقوقي و دعوي كيفري ، تفاوت در نحوه رسيدگي به دعوي به اين ترتيب كه ثبت شكايت در براي دعوي حقوقي در دادگاه عمومي است اما براي ثبت شكايت در دعوي كيفري بايد به دادگاه كيفري مراجعه كرد . سومين مورد تفاوت دعوي حقوقي و كيفري در آيين دادرسي كيفري و حقوقي است . دعوي حقوقي و دعوي كيفري در ادله اثبات دعوي نيز با يكديگر تفاوت دارند . براي مطالعه بيشتر درباره دعوي حقوقي و كيفري روي لينك زير كليك كنيد 

 

 

 

www.heyvalaw.com/web/articles/view/13/دعواي-حقوقي-و-كيفري-و-تفاوت-آنها.html


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۱ تير ۱۳۹۷ ] [ ۰۸:۳۷:۳۰ ] [ saeed ] [ نظرات (0) ]

نخستين مرحله از اقدام براي پيگيري يك دعواي حقوقي اين است كه با استفاده از دادخواست اين دعوا را اقامه كنيم . بر خلاف دعاوي كيفري ، در دعاوي حقوقي ، استفاده از فرم دادخواست و پر كردن آن به شيوه درست ضروري است و گرنه دادخواست رد مي شود . به همين دليل ، نحوه تنظيم دادخواست موضوع بسيار مهمي است كه بايد به آن توجه داشت . به گزارش سايت آيين دادرسي دينا ، خواهان بايد مواردي از جمله نام و نام خانوادگي ، نام پدر ، سن ، اقامتگاه و حتي الامكان شغل را نوشته و در صورتي كه از وكيل نيز كمك گرفته است ، بايد مشخصات وي را نيز درج نمايد . در صورتي هم كه محل اقامت يا نشاني خوانده نامعلوم باشد ، بايستي سه بار در روزنامه آگهي شود . علاوه بر اين ، بايستي قسمت تعيين خواسته و بهاي آن را نيز درج كرد و دلايل و منضمات دادخواست را نيز نوشت و در ادامه شرحي از خواسته را نيز نوشت . براي دريافت اطلاعات بيشتر در مورد اينكه دادخواست چيست و چگونه تنظيم مي شود ، بر روي لينك زير كليك كنيد :

 

 

 

www.heyvalaw.com/web/articles/view/56/دادخواست-چيست-و-نحوه-تنظيم-دادخواست.html


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۱ تير ۱۳۹۷ ] [ ۰۸:۱۷:۱۴ ] [ saeed ] [ نظرات (0) ]

به گفته سايت مشاوره حقوقي دينا شوراي حل اختلاف يك مرجع قضايي است كه طبق قانون صلاحيت رسيدگي به يك سري موضوعات را دارد . مواردي كه شوراي حل اختلاف مي تواند راي صادر كند ، در قانون مشخصند . اين  موارد از قرار زير است : 

1- دعاوي مالي راجع به اموال منقول تا ميزان دويست ميليون ريال به جز مواردي كه در تاريخ لازم الاجرا شدن اين قانون در دادگستري مطرح هستند .

2- تمامي دعاوي مربوط به تخليه هين مستاجره به جز دعاوي مربوط به سر قفلي و حق كسب و پيشه .

3- دعاوي تعديل اجاره بها به شرطي كه در رابطه ي استيجاري اختلافي وجود نداشته باشد . 

4- صدور گواهي حصر وراثت ، تحرير تركه ، مهر و موم تركه و رفع آنها

5- ادعاي اعسار از پرداخت محكومٌ به در صورتي كه شورا نسبت به اصل دعوي رسيدگي كرده باشد . 

6- دعاوي خانوادگي راجع به جهيزيه ، مهريه و نفقه تا ميزان مقرر در بند 1 در صورتي كه مشمول ماده 29 قانون حمايت خانواده نباشد .

7- تامين دليل

8- جرايم تعذيري كه صرفا مستوجب مجازات جزاي نقدي درجه هشت باشد . 

موارد گفته شده ، مواردي است كه تنها در صلاحيت شورا حل اختلاف است . براي مطالعه بيشتر در خصوص مراجع قضايي روي لينك زير كليك كنيد :

 

 

 

www.heyvalaw.com/web/articles/view/59/موارد-صدور-راي-در-شوراي-حل-اختلاف-.html


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۱ تير ۱۳۹۷ ] [ ۰۸:۱۱:۱۸ ] [ saeed ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
لينكي ثبت نشده است
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 76
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب